Wednesday, 11 March 2015

 NUMBER SERIES


When try to solve these type of question,First thing to do is How the series was move from the first letter.
The movement was may slow or medium or high.
Slow-addition/subtraction,multiplication with small numbers or fractions or decimal values,division.
Medium-addition with previous term or addition with some constant or doubling of that constant.
High-square,cube,big number multiplication.
THE PATTERNS ARE:
ADD/SUB-Even numbers.(2,4,6,...)
ADD/SUB-Odd numbers.(1,3,5,7,..)
ADD/SUB-Ascending order(1,2,3,...).
ADD/SUB-Descending order(5,4,3,2....).
ADD/SUB-Square(1,4,9,16,25,..).
ADD/SUB-Cube(1,8,27,64,...).
PRIME NUMBER (The number divide by it self and one)
Eg: 2 it div by 1 and 2 only,
Eg: 4 it div by 2,4,1 so it's not a prime.
1 is neither or nor a prime.
ALTERNATE:
ADD AND SUB:(....,+3,-2,+1,-0),(+3,-3,+3,-3,..) ,(+3,-5,+7,-9,..),...
FRACTION:
If you find a series with decimal value it operated with a fraction or multiply by decimal or division.
     


QUESTION AND ANSWER

1) 15 18 16 19 17 20 ?

15+3=18
18-2=16
16+3=19
19-2=17
17+3=20
 Alternate of (+3 and -2)
so 20-2=18

2) 32 49 83 151 287 559 ?

32+17=49
49+34=83
83+68=1515
151+136=287
287+272=559
Doubling of Previous number added with series(17,2*17,2*34,2*68,2*136,2*272)
2*272=544==>559+544=1103.

3)462 552 650 756 870 992 ?

462+90=552
552+98=650
650+106=756
756+114=870
870+122=992
The first two number difference is 90 and the second is 98 the 8 was added with previous number.
992+(122+8)=992+130= 1122

4) 2 7 14 23 ? 47

2+5=7
7+7=14
14+9=23
23+11=34
34+13=47
Odd number addition with each digit(5,7,9,11,13)

5) 24 ? 109 134 150 154 

24+49=73
73+36=109
109+25=134
134+16=150
150+9=159
Square value added with descending order (7^2=49,6^2=36,5^2=25,4^=16,3^2=9).

6) 3 5 15 ? 1125 84375

3*5=15
15*5=75
75*5=1125
1125*5=84375
Multiplication of 5 with previous and current number.

7)1 ? 27 64 125
1^3=1
2^3=8
3^3=27
4^3=64
5^=125
Cube of Ascending number.

8) 2 5 7 12 19 31 50 ?

2+3=5
5+2=7
7+5=13
12+7=19
19+12=31
31+19=50
Adding current number with previous term. 
50+31= 81

 9) 104 153 189 214 ?

104+7^2=153
153+6^2=189
189+5^2=214
Each term  add with  square of descending number.
214+4^2=230

10) 1050 420 168 67.2 26.88 10.752 ?

1050*0.4=420
420*0.4=168
168*0.4= 67.2 
Multiplication with constant Decimal number.
10.752*0.4=4.008






0 comments:

Post a Comment

Category

Blog Archive

Popular Posts

Subscribe

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Google+ Followers

Follow on FaceBook

Golden Views

Online